یادداشتهای یک روابط بین المللی واقع گرا و صلح طلب
 

تقریبا هر روز اغلب مطبوعات اوپا و آمریکا را بررسی می نمایم. طی هفته گذشته  فضای جامعه مطبوعاتی  به گمانه زنی  از وقوع جنگ میان:

ایران ؛ ایالات متحده امریکا؛ اسرائیل و حتی عربستان

می پرداخت. سفر نتانیاهو به مسکو با هدف متوقف کردن تحویل سامانه ضد موشکی اس ۳۰۰ بود که نتانیاهو توانست دوست رئال ایران یعنی روسیه رامتقاعد کند تا این سامانه را تحویل ایران ندهند روسها نیز ضمن موافقت با پیشنهاد روسیه به ایران هشدار دادند مراقب افزایش تحریمها  باشند.

 روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی طولانی اثبات کرده بود عربستان آماده رویارویی نظامی با ایران است و به مقایسه توان نظامی ایران و عربستان پرداخته بود. و حتی دو کشور را در مرحله جنگ سرد تفسیر کرده بود.

برخی تحلیگران سیاسی در این نکته  معتقدند که بوی جنگی جدید  از منطقه خاور میانه به مشام می رسد.

.ورود ناوهای غول پیکر جدید و افزایش صوتی پروازهای آمریکایی در اطراف مرز ایران حکایت از قدرتنمایی در منطقه را دارد.

تحلیلگران نظامی امریکا معتقدند ناوگان جنگی هوایی ایران متعلق به ۴۰ سال پیش است اما جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر به موفقیتهایی در عرصه دفاع ضد موشکی و فن آوری موشک های دوربرد با قدرت تخریب متفاوت  دست یافته.

توان لجستیکی  نیروهای مسلح ایران ودقت اطلاعاتی بر منطقه و  وجود نیروهای زمینی پر تعداد  از نقاط قوت نیروهای مسلح ایران است.

وجود قایق های تند رو و تمرینات فراوان نیروهای مسلح ایران در جنگ نامتقارن و عملیات انتحاری و دست یابی به سلاحهایی همچون موشک ضد هلی کوپتر و ضد زیر دریایی طراحی و ساخت هواپیمای اواکس ایرنی با قابلیتی مناسب از نکات دیگر توان دفاعی ایران است.

. توان دفاعی نیروهای مسلح ایران در خاورمیانه مناسب است. و آمریکا هم بر این امر توجه دارد. اما در عرف دیپلماتیک مطرح است که جنگ نشانه پایان دیپلماسی است. گفتگو و مذاکره راه حل ابهامات است. عواقب عملیات نظامی همیشه دامنگیر نه تنها دو کشور درگیر می شود بلکه نتایج  مخربی در منطقه ای بزرگتر را نیز پدید می آورد.

 

جنگ علیه ایران و یا گسترش جنگ در افغانستان را می­توان در زمرة نشانه­هایی دانست که منطقه را بار دیگر درگیر مخاطرات امنیتی می­کند. به همین دلیل است که برخی رئالهای آمریکا تمایلی به گسترش جنگ علیه ایران نشان نمی­دهد. جنگی که می­تواند پیامدهای امنیتی و مخاطرات راهبردی برای منافع ملی امریکا در منطقه داشته باشدو جزو جنگهای جنگ­های غیرضروری،تلقی شود لذا آنها نشانه­هایی را تعریف و تبیین نموده اند. نشانه­هایی که در ارتباط با ضرورت اجتناب از اقدام نظامی در رابطه با ایران نیز مشاهده می­شود. 

بنابراین لازم است تا درباره­ی آینده­ی هر گونه عملیات نظامی امریکا علیه ایران هشدار داده شود که جنگ غیرضروری با اختلاف نظر شروع می­شود، با خشونت ادامه پیدا می­کند، پیروزی­های تاکتیکی را شکل می­دهد، اما هیچ­گونه تاثیر مشخصی بر منافع و امنیت ملی به جا نمی­گذارد. چنین جنگ­هایی می­توانند چالش امنیتی  به وجود آورد..

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 13:52  توسط روح الله مدبر | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
(اندیشمندان روابط بین الملل و نظریه پردازان مطرح جهانی خصوصا پروفسور آدامز ،در تعریف نا امنی) می گویند ناامنی ریشه در از بین رفتن ارزشها دارد. اگر در محیطی ارزش به ضد ارزش تبدیل شود آن محیط نا امن می شود. حال وقتی گفتمان صداقت و تعهد تبدیل به ضد ارزش نزد افراد کوچک نظر می شود می توان گفت نوعی ناامنی اخلاقی رخ داده است. این افراد خیانت!بی تعهدی! و پنهانکاری! را ارزش تلقی می کنند و گفتمان بدسرشتی را ترویج می نمایند .( و اگر فردی را متعهد و وفادار به قول و عملش ببینند با دهانی گشاد به صورت او می خندند و خود را پیروز میدان خیانت تصور می نمایند! و او را ساده لوح خطاب کرده و...)این جمله در پرانتز نقلی از یک اندیشمند به نام (جان اسمیت مودابریک)بود. امیدوارم ارزشهای بزرگی همچون پایبندی به تعهدات بزرگ همواره نزد صاحبان واقعی و اصلی نه دروغین این گفتمان باقی بماند.هدف از ایجاد رشته روابط بین الملل ترویج صلح و دوستی و همگرایی در جهان بود. با آرزوی دستیابی به این دستاورد بزرگ. زیبایی زندگی در عشق ورزیدن به تمام مخلوقات پروردگار مهربان هستی بدون هیچ تنگ نظری است. خدایی که زیبا است و زیبایی ها را دوست دارد.

نوشته های پیشین
بهمن ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
آرشيو
پیوندها
رهبر انقلاب
دکتر حسن روحانی،رئیس جمهوری اسلامی ایران
سید مرتضی کاظمی دینان(دانشجوی دکترا)
روزنامه تایمز
خبرگزاری ایسنا
آدمک
آزادشده امام حسین (ع)
خبرگزاری ایتارتاس
خبرگزاری فرانسه
خبرگزاری اسپانیا
خبرگزاری آلمان دی پی آی
خبرگزاری رویترز
روزنامه نیویورک تایمز
روزنامه واشنگتن پست
روزنامه وال استریت جورنال
روزنامه یو.اس.آ.تودی
روزنامه واشنگتن تایمز
حامد غیاثی
سنگ نوشته
عاشق آخرین فرزند زهرا
هندوانه سرباز
اخبار واقعی جهان از نگاه CNN
جهان روابط
روزنامه گاردین
سایه دوست
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM


<-TagName-> (<-TagCount->)

اسما خداوند متعال